Journey Through Five Seasons. Soomaa Diaries

Journey Through Five Seasons. Soomaa Diaries – Liisi Seili tekstid ja Elmo Riigi fotod.

Tõlkinud eesti keelest inglise keelde Aari Juhanson.

Hind 15 EUR, lisandub postikulu, kui soovid postiga saada.

Journey Through Five Seasons

Journey Through Five Seasons

Suvel tuli trükist raamat, mis tutvustab inglise keeles Eesti ühe haruldasema paiga, Soomaa rahvuspargi loodust, inimesi ja kultuurilugu. See on hea kingitus oma välismaalasest sõbrale või külalisele.
Eestikeelsena ilmus see raamat 2011. aasta suvel pealkirjaga “Teekond läbi viie aastaaja. Soomaa päevik”. Teose inglisekeelne ja täiustatud kujundusega versioon kannab nimetust “Journey Through Five Seasons. Soomaa Diaries”. Sellel on ka uus ja huvitav kaanepilt.

Raamatu tekstid on tõlkinud Aari Juhanson, selle kujundas Aavo Palo. Inglisekeelse materjali luges läbi Ameerikas elav Kevin Brooks, kes tegi ka ettepanekud joonealusteks märkusteks. Need jagavad täpsemaid selgitusi mõne eesti kultuuri puudutava mõiste või nähtuse kohta.

Raamat hõlmab endas Soomaa rekordilist aastaringi, mis on lugejateni toodud päeviku vormis. Aastal 2010 otsustasid kaks loodusest huvitatud ajakirjanikku, kirjutaja Liisi Seil ja fotograaf Elmo Riig, veeta ühe aasta Soomaal – rahvuspargis, mis on kuulus oma suurte üleujutuste, rabade, lamminiitude ja metsade poolest. Autorite rännak kulges läbi viie aastaaja – lisaks tavapärasele talvele, kevadele, suvele ja sügisele on seal ju veel viieski aastaaeg, suurvesi. Seiklused viisid neid rabadesse ja matkaradadele, kanuuga üleujutust uurima ja õhusõidukiga laukaid imetlema. Oma teel kohtasid nad nii matkajaid, põliselanikke kui ka teadlasi. Päeviku vormis kirja pandud tekste täiendavad rohked dokumentaalsed fotod ja inforikkad faktinurgad.

Aasta 2010 oli eriline – see algas väga lumerikka talvega, mille järel tabas Soomaad viimase 50 aasta suurim üleujutus. Halliste jõe tase tõusis 6. aprilli õhtul 494 cm üle Riisa külas asuva mõõteposti nulltaseme. Säärast taset pole järgmiste aastate üleujutused saavutanud, kuigi 2011. aasta suurvesi küündis selle lähedale. Üllatusi pakkus ka erakordselt palav suvi ja tugevate tormidega sügis.

Kuigi teoses leidub palju teavet rahvuspargi looduse ja ajaloo kohta, on see palju enamat kui teatmeteos – see on südamlik lugu Soomaast ja sealsetest inimestest. Tänu inglisekeelsele tõlkele on võimalik seda jagada nüüd suurema hulga loodusesõpradega. Raamatut saab osta soodushinnaga Soomaalt kohapealt või tellida otse autorilt meiliaadressil liisi.seil@gmail.com (15€). See on saadaval ka Eesti suuremates raamatukauplustes.