Märka jäälindu!

Jäälinnu tunneb ära igaüks, teist sellist elektrisinist süstikut jõgede ääres ei ole. Kohtumisi selle kirevakuuelise linnukesega ei jagu aga kaugelt mitte igale jõematkale. Ehkki jäälind pole üliharuldane on tema arvukus siiski väga väike.

Elupaigana eelistab ta jõelõike, kus on kõremad liivased kaldavallid, need sobivad jäälinnule pesapaigaks. Mulle on jäälinnurikaste matkadena sööbinud mällu kulgemised Raudna jõe lätetel, Viljandi järve ja Tohvri luitemetsade vahelisel jõelõigul. Maastik pole sealkandis sedavõrd iidne ja inimtühi nagu allavoolu Soomaa rahvuspargi aladel. Küll aga leidub enam jäälinnupaiku, ning ka jõevool on kiirem. Kiirevoolulised jõelõigud on jäälinnule kalastuskohtadeks. Pisikesed kalad moodustavad tema toidukorvist olulise osa, mitmetes keelteski teatakse lindu “kalastaja” nime all.

Eesti Ornitoloogiaühing valib igal aastal välja ühe linnuliigi, mida Eesti inimestele lähemalt tutvustada ning kelle kohta laiema loodusõprade seltskonna kaasabil vaatlusandmeid koguda. Sel aastal on aasta linnuks jäälind. Avatud on veebileht, kus kõik on teretulnud märkima digikaardil oma kohtumised jäälinnuga. Selle informatsiooni abil täpsustavad uurijad jäälinnu talvist ja suvist levikut ning arvukust, elupaigavalikut jms.

Kevadel veematkahooaja avanedes leiab samalt veebilehelt lisaks jäälinnuvaatlustele ka lingi kanuutamisel kohatud teiste jõelinnuliikide märkimiseks. Tegemist on võimalusega osaleda vabatahtlikel põhineval vooluveekogude linnustiku seire pilootprojektis. Huvilised saavad kasutamiseks ka eesti ja inglise keelsed välitöökaardid vaadeldavate liikide tutvustuse, piltide, seire juhendi ja tabeliga, kuhu saab loendatud linnud kirja panna. Sel moel kogutakse andmeid 8 liigi kohta: jäälind, vesipapp, sõtkas, jääkoskel, metstilder, vihitaja, väiketüll ja kaldapääsuke. Lisaks on võimalik märkida soovi korral ka muude kohatud liikide vaatlusi.

Jõelinnustik ei ole väga liigirikas, sestap on määramine tõenäoliselt jõukohane ka igale uuele linnuhuvilisele. Ja muidugi on see põnev ja silmaringi avardav tegevus. Täiendava info saamiseks ja küsimuste korral pöörduge Eesti Ornitoloogiaühingu poole:

www.eoy.ee/jaalind
Riho Kinks, riho.kinks@eoy.ee
Joosep Tuvi, joosep.tuvi@eoy.ee, tel: 7422 195

Jäälinnu fotod: Vivian Ainsalu

Jäälind- foto Vivian Ainsalu

Jäälind- foto Vivian Ainsalu